8 maart 2026 Bilthoven

Bilthoven en omgeving

Vandaag stond er weer een mooie wandeling op het programma in de bosrijke omgeving van Bilthoven. Omdat iemand uit onze groep opnieuw wilde proberen om de 20 kilometer te lopen, verzamelden we ons met z’n zessen bij SportCity voor de start van de tocht. De ochtend begon fris en licht mistig; met ongeveer zeven graden liepen we eerst door de rustige straten van het dorp.

Al snel lieten we de bebouwing achter ons en doken we het bos in. Dit gebied ligt midden op de Utrechtse Heuvelrug, een streek die bekendstaat om zijn uitgestrekte bossen, oude landgoederen en lange lanen. In de 19e eeuw werden hier veel landgoederen aangelegd door welgestelde families uit Utrecht en Amsterdam, die de zandgronden lieten bebossen en er buitenhuizen bouwden. Daardoor kun je hier tegenwoordig uren wandelen zonder de bebouwde kom te zien.

Het was nog heerlijk rustig: weinig wandelaars en fietsers, waardoor we ontspannen ons tempo konden vinden. Over deze omgeving had ik ooit van wandelvriend Hans Koppelman gehoord dat het hier bijzonder mooi was. Samen met hem had ik daarom een route uitgestippeld. Helaas kon Hans vandaag niet mee, maar we hebben wel foto’s gemaakt om hem later te laten zien waar hij ons op had gewezen. Niet iedereen is overigens altijd even enthousiast over het fotograferen onderweg, want het kost soms wat tijd.

De route voerde ons door een reeks prachtige bos- en landgoedgebieden. We doorkruisten onder andere het Ridderoordse Bos, Landgoed Pijnenburg, Splinterenburg en het Leyense Bos. Sommige van deze gebieden liggen op het grondgebied van De Bilt, andere weer dichter bij Den Dolder. Veel van deze bossen maakten vroeger deel uit van grote particuliere landgoederen waar bosbouw, jacht en recreatie samenkwamen.

Onderweg kwamen we ook langs het Vijverbos. Deze plek kent een aangrijpende geschiedenis. In het begin van de 20e eeuw stond hier een inrichting waar mensen met ernstige psychiatrische problemen verbleven. In oude verslagen wordt verteld dat hier ooit 1128 geesteszieke patiënten in verwaarloosde toestand werden aangetroffen. Een confronterend stuk geschiedenis dat je even stil doet staan tijdens het wandelen.

Na ongeveer 11 kilometer bereikten we onze pauzeplek bij Restaurant Volkslust. Dit restaurant is sinds februari 2025 geopend. Wat er daarvoor precies in het pand zat, weten we eigenlijk niet, maar het is in ieder geval een prima plek voor wandelaars. We genoten er van een welverdiende koffie met gebak, voordat we weer aan de tweede helft van de route begonnen.

Inmiddels was de mist volledig verdwenen en begon de zon volop te schijnen. De temperatuur liep snel op en volgens de thermometer in de auto werd het uiteindelijk zelfs 18 graden – heerlijk wandelweer voor begin van het jaar.

De terugweg voerde ons opnieuw over lange bospaden. Soms moesten we wat omwegen maken, omdat we de ruiterpaden liever vermeden. Het duurde nog even voordat we het spoor bereikten, maar uiteindelijk kwamen we weer uit bij onze startplaats in Bilthoven.

Bij SportCity namen drie wandelaars afscheid; zij vertrokken samen met één auto naar huis. De overige drie bleven nog even napraten onder het genot van een drankje. Dat rondje werd dit keer getrakteerd door Kees, een mooie afsluiting van een geslaagde wandeldag van zo’n 20 kilometer door een gebied waar natuur en geschiedenis prachtig samenkomen.

Please follow and like us:

Ontdek meer van Onze wandelervaringen

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Wij zijn liefhebbers van leuke wandelingen met of zonder onze Beagles Wandel je een stukje met ons mee ?

Wij vinden het leuk om jouw reactie op ons berichtje te lezen.

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.